Az orvosi kutatások a közelmúltban jelentős erőforrásokat fordítottak olyan kezelési módszerek kifejlesztésére, amelyek a szervezet természetes öngyógyító képességére építenek valamilyen betegség gyógyítása, vagy sérült szövetek regenerálása érdekében. Ezek közé tartozik az innovatív PRP-kezelés (Platelet Rich Plasma), azaz trombocitagazdag plazmával történő kezelés, amit más néven sajátvér-terápiának is hívnak.
A nevéből is adódóan ez az eljárás a páciens saját véréből nyert, vérlemezkékben gazdag plazmát használ a regenerációs folyamatok felgyorsítására, a gyógyulási periódus támogatására. Ez a típusú terápia egyre nagyobb népszerűségnek örvend a különböző sportsérüléseket szenvedő sportolók körében, de az esztétikai és kozmetikai beavatkozások között is egyre előkelőbb helyet foglal el.
A PRP-kezelés általában
Mivel ahogy fentebb is említettük, a kezeléshez a páciens saját véréből készítenek egy koncentrátumot, ezért először tegyünk említést röviden a vér összetevőiről. A vérben megtalálhatók a vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék (trombociták) is.
A vérlemezkék véralvadásban betöltött szerepe meglehetősen közismert, de azt már kevesebben tudják, hogy a gyógyulásban is fontos szerepet töltenek be a bennük lévő növekedési faktoroknak köszönhetően. Ezek aztán serkentőleg hatnak az új sejtek képződésére, a kollagéntermelésre, illetve a szöveti regenerációra is.
A vérlemezkék kinyerésére ezeket az elemeket elkülönítik a vér többi alkotóelemétől, majd injekcióval bejuttatják a panaszos, kezelni kívánt területre. A nagyszámú vérlemezke jelenlétének köszönhetően ezt követően megkezdődik a sejtek és szövetek regenerációja, a gyógyulási folyamat pedig gyorsabbá és hatékonyabbá válik.
Hogyan állítják elő a PRP-t és milyen módon történik annak alkalmazása?
A PRP-kezeléshez kapcsolódó eljárás három fő lépésből tevődik össze, melyek a következők.
- Vérvétel. A folyamat a vérvétellel kezdődik, melynek során kb. 10-20 ml vért vesznek le. Ez kicsivel több, mint egy vérvétel során levett mennyiség, de jóval kevesebb, mint egy véradás során levett.
- Centrifugálás. A levett vér egy speciális, erre a célra kifejlesztett centrifugába kerül, amely szétválasztja a vér alkotóelemeit, a trombocitákban gazdag plazma a felső rétegbe kerül. Ezt a réteget különítik el és kivonják, ezt fogják ugyanis használni a kezelésre.
- Injekcióval történő bejuttatás. Az elkülönített PRP-t egy vékony tűvel fecskendezik be a kezelni kívánt területre, pl. valamelyik nagyobb ízületbe, izomba, vagy a bőr alá. A terápia egyik nagy előnye, hogy mivel a páciens a saját véréből készült anyagot kapja meg, ezért az allergiás reakciók esélye a nullára csökken.
Hogyan hat a PRP-kezelés?
A PRP-kezelés azért olyan hatékony, mert a vérlemezkékben lévő növekedési faktorok és más, biológiailag aktív molekulák a panaszos területen serkentik a sejtek osztódását, a szövetek regenerálódását, valamint új kollagén rostok kialakulását. A kollagén a bőr, a kötőszövetek, az izmok, inak, porcok egyik alapvető építőeleme, amely biztosítja azok rugalmasságát.
Ezen kívül a PRP-kezelés képes javítani a vérkeringést és a sejtek oxigénellátását a kezelt területen. A növekedési faktorok stimulálják új vérerek képződését is, javítva ezzel a tápanyag- és oxigénellátást. Ennek azért is nagy a jelentősége, mert sokszor olyan területeken történik a kezelés, amelyek szegényes vérellátása miatt hosszabb időt vesz igénybe a gyógyulás.
A PRP gyulladás- és fájdalomcsökkentő szerepét is ki kell emelni.
Milyen problémák és betegségek esetén alkalmazható a PRP-kezelés?
A PRP-terápia az orvoslás és a kozmetika számos területén eredményesen alkalmazható, melyek közül most a leggyakoribbakat mutatjuk be.
1. Ortopédia és sportorvoslás
- Ízületi kopás (artrózis). A PRP-kezelés elősegíti az ízületi porcszövet regenerálódását , gyulladáscsökkentő hatással bír, és enyhíti az ízületi fájdalmat. Az ízületbe juttatott PRP serkenti az új porcsejtek képződését, javítja az ízület mozgékonyságát.
- Szalag- és ínsérülések. A PRP-kezelés serkenti az ínszövetek és szalagok gyógyulását, fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatást fejt ki olyan nehezen gyógyuló ínsérülések esetén, mint pl. a teniszkönyök, vagy a golfkönyök.
- Izomsérülések. A lassan és nehezen gyógyuló izomszakadások esetén is hatékony terápiának bizonyult ez a kezelés, mivel fokozza az izomsejtek regenerálódását, elősegíti a sérült rostok újjáépülését.
2. Kozmetika és bőrgyógyászat
- Bőrfiatalítás és ránckezelés. Az arcbőrbe juttatott PRP fokozza a kollagén termelődését, javítja a bőr rugalmasságát és textúráját, csökkenti az apró ráncokat. Az eljárás a saját vér felhasználása miatt természetes alternatívájává vált a botox- és hialuronsavas kezeléseknek.
- Hegkezelés. Az aknés hegek, műtéti hegek, striák kezelésében nagyon jó módszer, hiszen segíti a bőr megújulását, serkenti az új kollagénrostok kialakulását, ami csökkenti a hegek láthatóságát, egyenletesebbé teszi a bőrfelszínt.
- Hajhullás kezelése. A hajhullás, különösen az androgén alopecia esetében is hatékony módszer a PRP-kezelés. Az androgén alopecia a nem hegesedő, általános ritkulással járó, férfias hajhullásnak nevezett hajhullástípus. A fejbőrbe fecskendezett PRP serkenti a hajhagymák működését, fokozza a vérkeringést, és elősegíti az új hajszálak növekedését. Erősíti a hajszálakat, csökkenti a hajhullás mértékét, és javítja a haj egészségi állapotát.
A PRP-kezelés menete
A beavatkozást egy szakorvosi konzultáció előzi meg, ahol a kezelőorvos felméri a páciens egészségi állapotát, megbeszélik az elérni kívánt eredményeket. A páciens részletes tájékoztatást kap orvosától az egész folyamatról, onnantól kezdve, hogy hogyan kell előkészülni a kezelésre, egészen odáig, hogy a kezelést követő napokban milyen teendői vannak a kezelt személynek.
Az injekció bejuttatása után a kezelt terület néhány napig érzékeny lehet, előfordulhat enyhe bőrpír, duzzanat vagy kellemetlen érzés. Az orvos javasolhat pihenést, valamint a fizikai aktivitás és terhelés kerülését a kezelés utáni első néhány napban, attól függően, hogy milyen kezelendő problémáról, milyen kezelt területről van szó.
A kezelés után fontos, hogy a páciens kövesse az orvos utasításait a kezelési terület ápolásával, a bizonyos ideig kerülendő tevékenységekkel kapcsolatban. A megfelelő utókezelés segíti a PRP hatékonyságának maximalizálását és a szövődmények megelőzését.
Hogyan kell készülni a PRP-kezelés?
A terápia előtti két hétben szigorúan kerülni kell a nonszteroid típusú fájdalom csillapítók szedését, ilyen lehet pl. az Aspirin, Cataflam, Aflamin, stb. Ha szükséges, a kezelőorvos fel fog írni egy olyan fájdalomcsillapító gyógyszert, amit a kezelésig hátralévő időszakban is használhat a páciens.
A kezelés előtti pár napban lehetőség szerint el kell hagyni a véralvadásgátló gyógyszer szedését, vagy más készítményre kell azt cserélni, amennyiben a terápiában részt venni kívánó személy ilyen gyógyszert szed.
A kezelés napján fogyasszon sok folyadékot, lehetőleg szénsavmentes vizet, fehérjében gazdag ételeket, viszont kerülje a nehéz, zsíros ételeket.
A fenti felsorolás csak egyfajta támpont, természetesen az előzetes konzultáción mindezekről a szakorvos is tájékoztatni fogja, és egyénre szabottan mondja el a kezelést megelőzi időszak teendőit.
Meddig tart a PRP-kezelés hatása, és szükséges-e az ismétlés?
A PRP-kezelés hatásának időtartama a kezelt problémától és a páciens egyéni állapotától függ. Az orvos a páciens állapotának és céljainak megfelelően javasolhatja a kezelés gyakoriságát és az ismétlések számát. Egyes esetekben, például krónikus ízületi problémáknál, rendszeres kontrollinjekciókra lehet szükség a hosszú távú javulás fenntartása érdekében.
Összességében azt lehet mondani, hogy a kezelés hatása évekig is tarthat attól függően, hogy milyen a páciens általános egészségi állapota, és hogy milyen panasz kapcsán vette igénybe a kezelést.
A PRP-kezelés előnyei, lehetséges mellékhatásai
A PRP-kezelés egyik legnagyobb előnye, hogy a páciens saját vérét használja, így nincs allergiás reakció és fertőzésveszély. Nem igényel kórházi felügyelet, a folyamat gyors, maximum fél órát vesz igénybe, és a beavatkozást követően a felépülési idő rövid, ami lehetővé teszi, hogy a páciens gyorsan visszatérjen mindennapi tevékenységeihez. Ráadásul bármilyen korosztályban elvégezhető terápiáról van szó.
Az eljárás során előfordulhatnak enyhe mellékhatások, mint az injekció helyén jelentkező fájdalom, bőrpír vagy duzzanat. Ritka esetekben fertőzés vagy túlzott hegszövet képződése léphet fel. Az orvos minden esetben részletesen tájékoztat a lehetséges kockázatokról, és a kezelést steril körülmények között végzi a komplikációk minimalizálása érdekében.
Mikor nem javasolt a PRP-kezelés alkalmazása, mik a PRP-kezelés ellenjavallatai?
A PRP-kezelésnél is előfordulnak olyan esetek, amikor azt nem javasolt igénybe venni. Ezek közé tartozik például az alacsony vérlemezkeszám, a véralvadási zavarok, az immunrendszert érintő megbetegedések, a terhesség, a lázas, akut fertőzéses állapot, a rosszindulatú daganatos megbetegedések.
A terápiát megelőző szakorvosi konzultáción a kikérdezés során egyéb ellenjavallat is felmerülhet, melynek tényéről, okáról a szakorvos természetesen részletes tájékoztatást fog adni.
Összefoglalás
A PRP-kezelés egy természetes és sokoldalúan alkalmazható kezelés, amely a páciens saját vérét használja fel a regeneráció és gyógyulás támogatására. Az eljárás során a vérlemezkékben gazdag plazma serkenti a sejtek regenerálódását, elősegíti a kollagéntermelést és fokozza a gyógyulási folyamatokat.
A kezelés egyszerű injekciózással jár, és számos területen alkalmazható, beleértve az ortopédiai sérüléseket, sportsérüléseket, hajhullást, bőrfiatalítást, ízületi kopásokat és a sebészeti beavatkozások utáni gyógyulást. Az eljárás kockázatmentes, gyors és hatékony, ugyanakkor fontos, hogy a megfelelő előzetes konzultáció és kivizsgálás megtörténjen.
A PRP-kezelés hosszú távú hatásainak fenntartásához az orvos ajánlhat ismétlő kezeléseket a páciens egyéni szükségletei alapján. A jövőben a PRP-kezelés alkalmazási területei tovább bővülhetnek, ami újabb lehetőségeket kínálhat a regeneratív orvoslás és a gyógyulási folyamatok elősegítésére.